image1

East Coast Series

In Search of the Bass Kings & Queens of the Coast

The Maritimes have a long, rich history of competitive smallmouth bass fishing. So when the opportunity came to introduce an interprovincial multi-event series, we had to jump on it. Based on the tremendous response from the announcement of a B1 OPENS event in Fredericton, the all-new B1 East Coast Series will provide Atlantic Canadian bass anglers a higher level platform to compete in.


Here are some of the ECS features:


  • 2x 1-day events, 2x 2-day events
  • No membership fees
  • Team of the Year Championship 
  • Walk-Ons welcome - $35 Fee
  • Giant check for winners
  • Top 3 Trophies
  • Pay schedule up to 10th place
  • Lunker Pays 1/2/3 for the weekend
  • Facebook LIVE Weigh-Ins
  • Live Leaderboard
  • TOY wins pre-paid 2020 ECS season + St-Francis TOUR entry + Custom Jackets 
  • Open practice period until Friday at 4pm
  • No Trolling permitted


Registration Info (All prices taxes and Lunker included):


Early Bird Series Pre-Registration (Before March 1st, 2019)

$1,200.00 per team. 


Series Pre-Registration - 2nd pool - (Before May 6th, 2019)

$1,200.00 per team.


Individual Event Pre-Registration

$200.00 1-day event per team. 

$400.00 2-day event per team. 


Individual Event Walk-On (Week of event up to Angler Meeting)

$235.00 1-day event per team 

$435.00 2-day event per team

Early Bird Registration

Register for the entire series during Early Bird registration before March 1st and benefit from a 1st pool blast-off draw!

Register For Early Bird

Our Partners

image2
image3

2019 B1 ECS Announcement Video

Tournament Director Donald Paterson formally introduces the new B1 East Coast Team and discusses the inspiration behind the ECS and what it will do for the Maritime bass fishing scene.

East Coast Series Schedule

May 11/12 | Mactaquac Head Pond

image4

Nackawic, NB

Register

June 15 | Shubenacadie Grand Lake

image5

Halifax, NS

Register

July 27 | Lower Saint John River

image6

Fredericton, NB

Register

September 7/8 | Beechwood Head Pond

image7

Perth-Andover, NB

Register

Download ECS Angler Package

B1 Angler Package ECS 2019 (pdf)

Download

Registered Teams

Mactaquac Head Pond | May 11/12

  1. Jeff Duncan / Jeff Parker - Grand Lake, NS
  2. Bryant Morrice / Adam Foster - Rusagonis, NB
  3. Jeff Rathburn / Dean Jones - Baxter's Corner, NB
  4. Steven Dalling / Randy Smith - Grove Hill, NB
  5. Mark Weare / TBA - Hebbs Cross, NS
  6. Henry Arsenault / Jeff Shaw - Saint John, NB
  7. Wilf Edmond / Rick Law - Riverview, NB
  8. Kevin Gagnon / Julien Marquis - Rusagonis, NB
  9. Brandon Landry / Robert Morrice - Burton, NB
  10. Jeff Wilson / Andrew Sloat - Saint John, NB
  11. Ryan Hood / Aaron Hood - Magaguadavic Lake, NB
  12. Mike Rickett / Brad Mason - Kingston, NB
  13. Keith Cormier / Jason Gogan - Scoudouc, NB
  14. Larry Nickerson / Shawn Messenger - Shelburne, NS
  15. Clark Rayner / Brandon Jones - Wicklow, NB
  16. Martin Bear / Derrick Bear - Fredericton, NB
  17. Paul Melanson / Ben Rankin - Saint John, NB
  18. Ian Marr / Terry Marr - Nerepis, NB
  19. Terrence Ross / Joe Ross - Baxters Corner, NB
  20. Ron Forrest / Joe Hubenig - Waterville Sunbury, NB
  21. Nathan Crawford / Joe Crawford - Black River, NB
  22. Courtney Tower / Matthew Stiles - Upper Nappan, NS
  23. Jeff Gilby / Jeremy MacDonald - Lower Sackville, NS
  24. Ben Stokdijk / Connor Stokdijk - Lower Truro, NS
  25. Jonathan Thomas / Rick Thomas - Northampton, NB
  26. Bruce Rothwell / Brad Donavan - Quispamsis, NB
  27. Mark Mason / Chris Mason - Grandbay Westfield, NB
  28. Jeff Louvelle / Zach Winn - Oromocto, NB
  29. Dan Drysdale / John Carpenter - Head of Chezzetcook, NS (End of Early Bird)
  30. Angela Kendrick / TBA - Shag Harbour, NS

Shubenacadie Grand Lake | June 15

  1. Jeff Duncan / Jeff Parker - Grand Lake, NS
  2. Mike LaPierre / Gerry LaPierre - Porters Lake, NS
  3. Kenneth Roberts / Morgan Biggin  - Easter Passage, NS
  4. Bryant Morrice / Adam Foster - Rusagonis, NB
  5. Jeff Rathburn / Dean Jones - Baxter's Corner, NB
  6. Steven Dalling / Randy Smith - Grove Hill, NB
  7. Mark Weare / TBA - Hebbs Cross, NS
  8. Jason Woolridge / Howard Martell - Enfield, NS
  9. Henry Arsenault / Jeff Shaw - Saint John, NB
  10. Wilf Edmond / Rick Law - Riverview, NB
  11. Kevin Gagnon / Julien Marquis - Rusagonis, NB
  12. Brandon Landry / Robert Morrice - Burton, NB
  13. Darrell MacKay / TBA - Dartmouth, NS
  14. Jeff Wilson / Andrew Sloat - Saint John, NB
  15. Ryan Hood / Aaron Hood - Magaguadavic Lake, NB
  16. William Nickerson / Steven Watkins - Overton, NS
  17. Keith Cormier / Jason Gogan - Scoudouc, NB
  18. Clark Rayner / Brandon Jones - Wicklow, NB
  19. Martin Bear / Derrick Bear - Fredericton, NB
  20. Robert Mailman / Tristan Mailman - Bridgewater, NS
  21. Ian Marr / Terry Marr - Nerepis, NB
  22. Chris Bower / Charles Thomas - Timberlea, NS
  23. Terrence Ross / Joe Ross - Baxters Corner, NB
  24. Courtney Tower / Matthew Stiles - Upper Nappan, NS
  25. Charlie Gee / Billy Rhynard - Kentville, NS
  26. Larry Nickerson / Shawn Messenger - Shelburne, NS
  27. Ryan Horning / Nick Slauenwhite - Baker Settlement, NS
  28. Nick Labour / Jeff Wamboldt - Port Mouton, NS
  29. Jeff Gilby / Jeremy MacDonald - Lower Sackville, NS
  30. Ben Stokdijk / Connor Stokdijk - Lower Truro, NS
  31. Jimmy Graham / Adam Hallet - Barrington, NS
  32. Bruce Rothwell / Brad Donavan - Quispamsis, NB
  33. Cody Lohnes / Rob Weagle - Bridgewater, NS
  34. Ken Sampson / Terry Knox - Weymouth, NS
  35. Kevin Read / Peter Cowling - Bridgewater, NS
  36. Ron Forrest / Joey Hubenig - Waterville-Sunbury, NB
  37. Billy Hatfield / Nathan Smith - Barrington, NS
  38. Robin Nickerson / Adam Russell - Yarmouth, NS
  39. Trent Waybret / Wade Nickerson - Clyde River, NS
  40. Scott Perry / Mark Perry - Richmond, NS
  41. Eddie Halfyard / Ed Halfyard - Middle Sackville, NS
  42. Jeff Louvelle / Zach Winn - Oromocto, NB
  43. Dan Drysdale / John Carpenter - Head of Chezzetcook, NS
  44. Dave Dyer / Shelley Dyer - Jordan Falls, NS

Lower Saint John River | July 27

  1. Jeff Duncan / Jeff Parker - Grand Lake, NS
  2. Bryant Morrice / Adam Foster - Rusagonis, NB
  3. Jeff Rathburn / Dean Jones - Baxter's Corner, NB
  4. Steven Dalling / Randy Smith - Grove Hill, NB
  5. Henry Arsenault / Jeff Shaw - Saint John, NB
  6. Wilf Edmond / Rick Law - Riverview, NB
  7. Kevin Gagnon / Julien Marquis - Rusagonis, NB
  8. Brandon Landry / Robert Morrice - Burton, NB
  9. Jeff Wilson / Andrew Sloat - Saint John, NB
  10. Ryan Hood / Aaron Hood - Magaguadavic Lake, NB
  11. Keith Cormier / Jason Gogan - Scoudouc, NB
  12. Clark Rayner / Brandon Jones - Wicklow, NB
  13. Martin Bear / Derrick Bear - Fredericton, NB
  14. Daniel Roehrich / Pete Hunnewell - Robbinston, ME
  15. Ian Marr / Terry Marr - Nerepis, NB
  16. Terrence Ross / Joe Ross - Baxters Corner, NB
  17. Nathan Crawford / Joe Crawford - Black River, NB
  18. Courtney Tower / Matthew Stiles - Upper Nappan, NS
  19. Mark Mason / Chris Mason - Grandbay Westfield, NB
  20. Larry Nickerson / Shawn Messenger - Shelburne, NS
  21. Jeff Gilby / Jeremy MacDonald - Lower Sackville, NS
  22. Ben Stokdijk / Connor Stokdijk - Lower Truro, NS
  23. Bruce Rothwell / Brad Donavan - Quispamsis, NB
  24. Ron Forrest / Joey Hubenig - Waterville-Sunbury, NB
  25. Jeff Louvelle / Zach Winn - Oromocto, NB
  26. Dave Dyer / Shelley Dyer - Jordan Falls, NS

Beechwood Head Pond | September 7/8

  1. Jeff Duncan / Jeff Parker - Grand Lake, NS
  2. Bryant Morrice / Adam Foster - Rusagonis, NB
  3. Jeff Rathburn / Dean Jones - Baxter's Corner, NB
  4. Steven Dalling / Randy Smith - Grove Hill, NB
  5. Henry Arsenault / Jeff Shaw - Saint John, NB
  6. Wilf Edmond / Rick Law - Riverview, NB
  7. Kevin Gagnon / Julien Marquis - Rusagonis, NB
  8. Brandon Landry / Robert Morrice - Burton, NB
  9. Jeff Wilson / Andrew Sloat - Saint John, NB
  10. Ryan Hood / Aaron Hood - Magaguadavic Lake, NB
  11. Miles DeWitt / Allan Wright - Plaster Rock, NB
  12. Clark Rayner / Brandon Jones - Wicklow, NB
  13. Martin Bear / Derrick Bear - Fredericton, NB
  14. Ian Marr / Terry Marr - Nerepis, NB
  15. Terrence Ross / Joe Ross - Baxters Corner, NB
  16. Nathan Crawford / Joe Crawford - Black River, NB
  17. Courtney Tower / Matthew Stiles - Upper Nappan, NS
  18. Larry Nickerson / Shawn Messenger - Shelburne, NS
  19. Jeff Gilby / Jeremy MacDonald - Lower Sackville, NS
  20. Ben Stokdijk / Connor Stokdijk - Lower Truro, NS
  21. Laurie Dunham / Phillip Berube - Prince William, NB
  22. Ronald Hooper / Robert Hooper - Pennfield, NB
  23. Jeff Louvelle / Zach Winn - Oromocto, NB

Subscribe to the B1 Newsletter

Sign up to hear from us about our upcoming events.